Amikor találkozik valaki a vízipipás barátjával és kérdez magáról a vízipipáról, működéséről és egyebekről, nem biztos, hogy elsőre megért egyes szavakat. Például keverni szokták a szipkát és a szívókát. Összegyűjtettem a fórumozók segítségével a leggyakoribb ilyen “szak” szavakat. Lássuk hát a vízipipa szótár tartalmát!
Vízipipás kifejezések gyűjteménye
- Alugyűrű: Egy kis alufóliából készített gyűrű, melynek funkciója annyi, hogy megemeli a szenet picivel, pár mm-el, így a dohány nem ég meg, nem kezd el kaparni olyan hamar.
- Begyújtás: Azon időszak, míg a szén elkezd izzani, majd a kerámiára kerülve pár szívás alatt érezzük és látjuk az ízes füstöt.
- Be izzítás: Begyújtás más szóval, mely talán kifejezőbb.
- Dohánytölcsér: Nem más mint a kerámia.
- Egyiptomi kerámia: Egyiptomi típusú pipákhoz való kerámia, melynek az alja kiszélesedik. Több méretben és kinézetben kapható mint a szír kerámia.
- Egyiptomi vízipipa: Az egyiptomi pipa jellegzetessége a viszonylagos egyszerűség és a tetején a kerámia csatlakozásánál beszűkül, hogy a kerámiát rá lehessen illeszteni.
- Flavour: A dohány ízesítője, az aroma angolul.
- Glicerin: Megtalálható a melaszban. Adható további mennyiségben is a dohányhoz. Növeli a füst sűrűségét, kicsit krémesebb ízt biztosít. Hő hatására természetes anyagokra bomlik, így nem kifejezetten káros. (Bővebb infó internetes keresőkből akit érdekelne.)
- Hőtartó sapka: A pipa legtetejére kell tenni. Egy fémhenger, melynek oldalán lukak vannak. Mindenképp ajánlott szabadtéren használni vagy ahol mozog a levegő, huzat-szél van. Máskor is érdemes használni, tömörebb füstöt és erősebb ízt is el lehet vele érni, hisz jobban felmelegszik a dohány.
- Karcos: Akkor használják a pipások ezt a kifejezést, amikor a dohány megégett s kaparja az ember torkát. (Szén mozgatásával néha orvosolható ez a probléma.)
- Kerámia: Általában ökölnyi nagyságú, agyagból készült kis tölcséres edény, mely mázzal van bevonva. Vannak fémből készültek is. Ebbe kell a dohányt tölteni. (Erről külön cikket olvashatsz az oldalon!) Azután erre kell rátenni a szénkonzolt/alufóliát és végül a már izzó szenet.
- Melasz (molasses): Szokás magára a dohányra mondani, de ne feledjük maga a dohány is egy keverék. Ezt molasses-nek szokták írni. A melasz az a nedv amivel el van keverve. Ez folyik ki a kerámiánál időnként és ez is színezheti a tartályban lévő vizet. Ezt kell időnként kipucolni a csőből ami a pipa testében van. Ez a nedv igen fontos, hiánya esetén mondjuk, hogy kiszáradt a dohány. Ekkor glicerinnel vagy speciális frissítő lével alkalmassá tenni a felhasználásra.
- Nem öngyulladós szén: Szenek másik csoportja, van amelyik rudak formájában kerül forgalomba, van amelyik kis kocka szerű darabokba. Ezeket gáztűzhelyen vagy egyéb nagy hőforráson kell beizzítani. Ez idő igényes és macerás, bár sokak szerint megéri.
- Öngyulladós szén: Ezek általában kerek korong formájú szenek. Az öngyulladós azt jelenti, hogy külső felületüket egy gyújtóanyag borítja, így ezt gyufával meggyújtva magától körbeég, s elkezd izzani a szén. Fontos, hogy amíg nem égett le ez, nem ért körbe az izzás, addig ne helyezzük fel a kerámiára, mert az ízt ronthatja!
- Szelep: A legtöbb pipán van szelep a törzsnél, a szívókával szemben. Leginkább akkor van hasznunkra, ha a füstnek kellemetlen íze kezd lenni. Ilyenkor a tartályban lévő “rossz” füstöt kitudjuk fújni. (Gyengén kell fújni, amennyiben a szele jó.) Általában egy golyó szokta a szelep szerepét betölteni, mely amikor szívjuk zár, mikro fújjuk a pipát nyit.
- Szélfogó: Hőtartó sapka más néven.
- Szénkonzol: A kis kerek lyukacsokkal teli fémlemez, melynek 5 lába van. Lábak meghajlításával lehet stabilan a kerámia tetején tartani. (A szén konzol helyett alufóliát ajánlunk mindenkinek!)
- Szipka: Egy kis műanyag, amit a szívóka végébe tudsz bedugni/rádugni. Mindenkinek sajátot kell adni. Azt cserélgetve nem kell más után a szánkba venni a szívóka végét. Igen praktikus és nemcsak a szájon terjedő betegségek előzhetők meg, de nincs az a kellemetlen szituáció, hogy az előttünk lévő nagyon benyálazta volna vagy hasonló.
- Szír kerámia: A Szír vízipipákhoz való kerámia, melynek az alsó része elszűkül. Kevésbé nagyobb a választék ebből a fajtából.
- Szír vízipipa: Díszesebb általában mint az egyiptomi, tetejénél kiszélesedik, hogy a szír kerámia szűk alját be lehessen illeszteni.
- Szívócső: Szívóka másképp.
- Szívóka: Nem más mint a cső, a szívócső elnevezése.
- Tar: A dohány dobozokon van feltüntetve, a kátrány mennyiségére utal.
- Természetes szén: Más szóval a nem öngyulladós szén, ugyanis mesterséges szenet nem használnak vízipipázáshoz.
- Tabac / Tobacco: A dohány angol kifejezése.
- Tömés: Azt a műveletet foglalja magába, ahogy a dohányt a kerámiába töltik, majd az alugyűrűt és a fóliát ráhelyezik. Szokás még időtartamra is mondani. Ez az-az idő, ami a szén beizzításától a dohány vagy szén végéig tart, tehát 1 pipázás időtartama a szerelés nélkül.
- Vízipipa: Sheesha, Narghile, Hookah, nargilé, shisha, hukah, az amiről az egész oldal szól.
- Víztartály: A pipa alsó üveg része.
- Webáruház: Webshop Magyar szóhasználattal élve.
- Webshop: Internetes bolt, melynél leadod a rendelést majd postán/futárral házhoz szállítják és ott kifizeted.