MaAte, átérzem a helyzeted, elég rossz lehetett. Tudtommal elég gyakran használod a gépet és fontos, hogy tudd használni, ezért valószínűleg muszáj lesz géphez jutnod.
Jó megoldás lenne kölcsönkérni valakitől, de egyrészt senki nem adja szívesen oda a gépét, még ha meg is bízik a másikban, másrészt kevesen vannak, akik van egy éppen nem használt tükrös gépük, akinek van, az sokszor nem saját pénzből veszi a gépeit (riporterek pl). Szóval ez nem túl nyerő ötlet, de meg lehet próbálni, ha van ilyen ismerősöd.
Annak nem látom sok értelmét, hogy ha D90-re vagy D300-ra gyűjtesz, akkor most vegyél egy D5000-et pl vagy használtan akármit.
Nem tudom, mekkora a keret, de csak a hitelben látom a lehetőségedet. Kezdőrészletre biztos van egy kereted és megbróbálsz keresni 0%-os THM-mel valami ajánlatot, E-digitalban szokott lenni. Bár feltételezem, hogy nem így tervezted megvásárolni a gépet, mert így nem tudsz sokat faragni az árából, sőt, talán még drágábban jössz ki (ha nincs 0% THM). Viszont a te helyzetedben ezt látom egyedüli kiútnak.
Esetleg még azt, hogy veszel használtan valami alsóközépkategóriás gépet és ha megvan a pénz a D300-ra, akkor eladod. Így is vesztesz pénzt.
Nemtudom, segítettem-e, nekem most ezek jutottak eszembe (mellékesen érdemes a géppel elmenni szervízbe, hátha megoldható a gond viszonylag normális árban).
Homo Pipulens! Ha hétköznapi használatra szeretnél gépet venni, akkor lényegében csak az a fontos, hogy mennyit szánsz rá. Nem feltétlenül ajánlom a bridge gépeket, habár nagyon jók a saját kategóriájukban, de talán egy ultrazoom is elegendő (hiszen a bridge gépek hatalmas zoomátfogását sokszor nem lehet kihasználni, mert annyira rossza minőségük). Mellékesen egy ulrtazoom kb akkora helyet foglal mint egy nagyobb kompakt kamera, míg egy bridge gépet nem tudsz zsebre dugni, ami sokszor jól jöhet.
Nem vagyok nagyon otthon a kompaktok közt, mert amióta DSLR-t használok, azóta nem nagyon figyelem a választékot, de nem is nagyon lehet, mert nagyon sok gép van és nagyon gyorsan változik a kínálat. Viszont Ha lesz pénzem rá, akkor a tükrös gép mellé szeretnék egy kompaktot, amit zsebrevághatok, de azért lehetőleg legyenek rajta manuális beállítások és jó képe legyen. Elviettem nyaralásra a tükröset, de alig használtam, mert sok helyre egyszerűen nem tudtam magammal vinni.
Na, de a lényeg: ultrazoom gépek közül a Panasonic és a Fuji az, amit ajánlok, bridge kategóriában ugyancsak Fuji, Panasonic és Sony. Ha kiválsztasz párat, akkor utána utána kell olvasni, hogy melyik miben jobb és roszabb, de nagy különbség nincs köztük egy árkategórában. Az ultrazoom gépek 60ezer körül már elég jó minőséget adnak, a bridge kamerák pedig 60-100 között.
Ha százezer felett gondolkozol, akkor semmiképpen nem ajánlom a bridge gépeket, mert többet ér egy DSLR egy fix 35mm-es alapobjektívvel, mint egy 100ezres vagy drágább bridge hatalmas zoomátfogással.
Ha általános használatra tervezel, akkor egy kompakt vagy ultrazoom bőven elegendő, ha kicsit kísérletezgetni akarsz, de nincs 100ezred gépre, akkor a bridge kamerákat ajánlom, ha pedig szeretsz fotózni és nem feltétlenül vagy a hatalmas zoom szerelmese, akkor nagyon tudom ajánlani a kezdő DSLR-t egy jó minőségü fix 35-ös obival. Az fejleszti a látásmódodat, jó minőségű képeket ad, később meg vehetsz még hozzá ultrazoomos obikat, pl utazáshoz.