Az is vulkanikus eredetű. Az üledékes kőzetek a tengerek mélyére lerakódott finom iszapból és egyéb akár organikus eredetű apró törmelékekből képződtek. A tengerek elvonulta, és a geológiai egyéb folyamatok hatására a mélybe kerültek, és az ott uralkodó nyomás hatására kristályosodtak át. Ilyen pl. a mészkő is.
Shiazo
-
2011. augusztus 31. szerda-09:09, Hozzászólás ID: #150745
Üledékesnek számít az eolikus (szél általi) lerakódással képződött kőzetek, csak ezekből jelentősen kevesebb van mint víz általiból, mivel ezekre nagyon kis eséllyel került olyan fedőréteg, ami a kőzetté válást lehetővé tette. 😛
2011. augusztus 31. szerda-09:28, Hozzászólás ID: #150746'sYska/!/' írta korábban:Üledékesnek számít az eolikus (szél általi) lerakódással képződött kőzetek, csak ezekből jelentősen kevesebb van mint víz általiból, mivel ezekre nagyon kis eséllyel került olyan fedőréteg, ami a kőzetté válást lehetővé tette. 😛
Ez mit sem változtat azon, hogy a vulkanikus hamu -még, ha a szél hordja is- nem az üledékes kőzetek csoportjába tartozik.:intello:
2011. augusztus 31. szerda-09:30, Hozzászólás ID: #150747Igen, de tartozhatna oda is. Mellesleg a tufa szerkezete is kiváló lenne vízipipa ásványnak, bár lehet túl puha és törékeny lenne. No, ennyire ne térjünk el a Shiazo-tól. 🙂
2011. augusztus 31. szerda-09:41, Hozzászólás ID: #150748'sYska/!/' írta korábban:Igen, de tartozhatna oda is. Mellesleg a tufa szerkezete is kiváló lenne vízipipa ásványnak, bár lehet túl puha és törékeny lenne. No, ennyire ne térjünk el a Shiazo-tól. 🙂
Igen a tufa puha is, és úgy gondolom, túl nagyok benne a lyukak. Nem tudná stabilan megtartani a folyadékot.
Gondoltam még a horzsakőre is….
2011. augusztus 31. szerda-17:16, Hozzászólás ID: #150749Érdekes. Ettől függetlenül én kötöm az ebet a karóhoz, és mégis a zeolit-csoport egyik ásványának valószínüsítem. Tényleg meg fogom vizsgáltatni egy szakemberrel, ha az időm engedi. Sőt ki fogom próbálni – mivel az elég könnyen elérhető – ízesítést követően akvarisztikai “zeolittal”, ugyanis van olyan a birtokomban, ami szabad szemmel és erős nagyításban is kísértetiesen hasonló. De ugyanígy hasonlít szemcsealakra, méretben, keménységben, hasadásban… Ma azért egy kicsit utánabogarásztam a FSZEK-ben néhány ásványtani szakkönyvben. Mondjuk így: nem találtam – egyenlőre még – alkalmasabbnak látszót. Persze elképzelhető, hogy majd a végső konklúzió homlokegyenest más lesz.
2011. szeptember 1. csütörtök-20:45, Hozzászólás ID: #150750Egy rövid beszámoló, vagy ha úgy tetszik teszt:
Az eddig tökéletesen bevált Sahlar/El Nefes phunnel – 3db Bamboocha/3db fél Cocobrico – 2 réteg grillfólia kombináció helyett ma kipróbáltam újonnan beszerzett Aladin Evolution kerámiával (ezért akár kerámia teszt is lehetne, de Shiazo-ról beszélük).
Pipa: Aladin Loop
Az Aladin kerámiát némileg könnyebb volt Shiazo-val tömni, lévén picit talán mélyebb és kevésbé kell igazgatni a köveket. Ezúttal csak 2 db Bamboochával próbálkoztam. Az eredmény: kissé lassabb beindulás, de utána hatalmas és megszokott füst. Kissé enyhébb ízvilág, viszont folyamatos, a kaparóssá válás esélye nélkül. A hősapka többször volt fenn, mint lenn, hátha némileg kompenzálható az eggyel kevesebb szén. Az élvezeti időtartam is rövidebbre sikeredett. A phunneleknél 60 perc (vagy olykor több) szinte mindig kijön, jelen esetben az 50 perc is nyögvenyelősen. Bár nem mértem, kb. ugyanannyi ásvány ment bele, mint a phunnelbe és ezúttal is fehérre “száradtak” a kavicskák. Legközelebb még kipróbálnám 3 db szénnel, pontosabban 3 db Cocobrico-val (ami egyébként is jobban bevált a Shiazo/phunnel kombóhoz).
Utóbb azonban észrevettem, hogy a kerámiába lefolyt némi melasz, tehát elképzelhető, hogy inkább e miatt nem érte utol teljesítményben (ízben és időtartamban) a phunneles használatot, nem pedig a kevés szén volt az ok. Ez a kevésbé szerencsésebb ok, hiszen a szenek számát lehetett volna növelni, a kerámia kialakítása viszont adott. Első blikkre tehát a phunnel nyert Shiazo tekintetében az Aladin Evo-val szemben. A következő próba a mini vortexes “shiazozás” lesz.
Azt hiszem – mivel nekem nagyon bejön a kavics, a dohánnyal ellentétben -, én inkább ebben a témában fogok “jeleskedni” beszámolókkal.
2011. szeptember 2. péntek-02:07, Hozzászólás ID: #150751A melasz lefolyásának megakadályozására esetleg a kerámia aljába, egy réteg alufóliát tehetnél. A lyukakat hústűvel kialakítva, talán meggátolható a melasz vesztés?
Talán még Shi-Sham kerámiával is lehetne próbálkozni…
2011. szeptember 2. péntek-06:06, Hozzászólás ID: #150752'Akoska60' írta korábban:A melasz lefolyásának megakadályozására esetleg a kerámia aljába, egy réteg alufóliát tehetnél. A lyukakat hústűvel kialakítva, talán meggátolható a melasz vesztés?
Talán még Shi-Sham kerámiával is lehetne próbálkozni…
A javaslataid megfontolandók….azonban a phunnel kerámia tökéletesen bevált eddig. A többiekkel inkább a magam megnyugtatására (hogy nincs jobb, vagy legalább olyan jó a Shiazo-hoz) kísérletezek. Ha egy mód van rá, nem akarnék íly módon pl. alufóliával vacakolni. A Shi-sam – bár nem volt még a kezemben – úgy vélem, hasonló ebből a szempontból az Evo-hoz. Az Evonál a lyukak a legmélyebb pont felett vannak pár milliméterrel, tehát elvileg ott nem folyhatna le a melasz. De mivel a Shiazo esetén kissé “lucskosabb” a szívnivaló (nem tudja szerintem úgy “ragacsosra” szívni magát, mint a dohány), ráadásul én még szoktam rátenni néhány csepp – Syska szavaival – bónuszmelaszt, így az plusz lefolynivalóként jelenik meg. Ezért tehát – talán a szívás hatására – mégis hajlamos leszivárogni, ezzel csökkentve az elfüstölendő anyagot. Én ennek tulajdonítom elsősorban a gyengébb muzsikálást a Shiazo-val.
2011. szeptember 3. szombat-08:18, Hozzászólás ID: #150753Én azt hiszem, hogy a magam részéről végeztem a shiazoval. Nekem nem jött be, augusztus közepén vettem egy dobozzal és azóta se fogyott el :(. Nekem hiányzik belőle az a karakteres íz ami minden egyes dohányban megtalálható.
Én nem akarom leszólni a shiazot mert tisztességes termék finom az íze és nem is károsít vagyis nem annyit mint a dohány, de nekem nem tetszik.
u.i.: Osztja valaki a véleményemet?? Esetleg elveti valaki??
2011. szeptember 3. szombat-08:37, Hozzászólás ID: #150754Ha csak egy ízt próbáltál, szerintem ne az alapján alkoss róla véleményt.
Nekem is van olyan Shiazo, ami nem annyira jön be, nem is akar fogyni.
Ellenben vannak kedvenceim, amik annyira finomak, hogy nem zavar, hogy nincs olyan karakteres íze, mint egy dohánynak.
A másik meg, hogy 15 évesen inkább szívj Shiazot, dohányt ne gyakran. Igaz, én is csak 3 évvel vagyok nálad idősebb, de csak heti 1X-2X pipázok.(Nem akarlak kioktatni, csak jó tanács.)
2011. szeptember 3. szombat-09:14, Hozzászólás ID: #150755'CsKrisi' írta korábban:Ha csak egy ízt próbáltál, szerintem ne az alapján alkoss róla véleményt.
Nekem is van olyan Shiazo, ami nem annyira jön be, nem is akar fogyni.
Ellenben vannak kedvenceim, amik annyira finomak, hogy nem zavar, hogy nincs olyan karakteres íze, mint egy dohánynak.
A másik meg, hogy 15 évesen inkább szívj Shiazot, dohányt ne gyakran. Igaz, én is csak 3 évvel vagyok nálad idősebb, de csak heti 1X-2X pipázok.(Nem akarlak kioktatni, csak jó tanács.)
Megértem, hogy csak jó tanács! Én sem pipázok sokat de ha pipázok akkor megadom a módját!
Heti 1-2 pipázás van nálam is csak, és szerintem mostanában ez még csökkenni is fog. Jött a suli és elveszi az időm :S
Amúgy shiazoból nem csak egy ízt próbáltam volt még egy epres is és szerintem ki kéne próbálnom még legalább egyet.
De énnekem eddig csak negatív tapasztalataim vannak :S
De adok neki még egy esélyt! Az utolsót!
u.i.: Igazad van, hogy 15évesen nem kéne dohányt szívnom de már egy ideje passzív dohányos vagyok 🙂 a pipázás engem csak felfrissít!
2011. szeptember 3. szombat-16:25, Hozzászólás ID: #150756Én éppen ellenkezőleg vagyok. A vízipipánál nem hiányzik a dohány íze, sőt nekem az nem jött be kifejezetten. A Shiazo viszont a tiszta ízeket adja, nagy füsttel (párával), illattal, jóval kevesebb eü. kockázattal (a tüdőben). Nem fordulhat elő vele sem szédülés, sem rosszullét, ráadásul az ízt ugyebár nem is a tüdővel érezzük.
Ha dohány ízre vágyom, akkor maradok a hagyományos gyökérpipánál, belőle egy jóféle natúr virginia, vagy keverve cavendish-el, black cavendish-el stb.
shishaman96: nem akarok vészmadárkodni, de sajnos az ismeretségi körömben láttam már néhány fiatalembert tüdőrákkal elfogyni, leépülni és kínok között eltávozni. Ők is azt hitték, hogy velük nem történhet baj, aztán amikor közölték velük a diagnózist (meg azt, hogy 1-2 hónapjuk van hátra), akkor bármit megtettek volna, hogy visszaforgassák az idő kerekét. Nyilván a kockázati tényezőket lehetne taglalni, de ez nem az a fórum. De Shiazo vs. dohány viszonylatában talán érdemes erre is néhány szót ejteni a vízipipázás témakörében (is).
2011. szeptember 3. szombat-19:09, Hozzászólás ID: #150757Régebben nemvolt ez a szemet kavics… Más lenne a véleményed, ha egy 3-3,5 éve pipáznál… Lehet, hogy tiszták az ízek, de azt az élvezetet nem adja meg mint amit egy dohány megad.
2011. szeptember 3. szombat-21:04, Hozzászólás ID: #150758'sickness' írta korábban:Régebben nemvolt ez a szemet kavics… Más lenne a véleményed, ha egy 3-3,5 éve pipáznál… Lehet, hogy tiszták az ízek, de azt az élvezetet nem adja meg mint amit egy dohány megad.
Nem lenne más. Én kóstoltam dohányt is, nekem az nem jött be. Én a dohányt a vízipipázás adta ízek és a pipázás adta ízek között tudom csak hasonlítani. Az utóbbi fényévekkel jobban bejön. Szerintem nem sok értelme van pocskondiázni a követ, ugyanis az csupán egy alternatíva a dohány mellett és nem feltétlenül a helyettesítője. Tehát akinek a kő nem jön be, hát akkor legfeljebb nem szívja… Az élvezet relatív. Nekem a Shiazo adja azt az élvezetet, ami megfelel.
2011. szeptember 4. vasárnap-08:12, Hozzászólás ID: #150759'estamas' írta korábban:Nem lenne más. Én kóstoltam dohányt is, nekem az nem jött be. Én a dohányt a vízipipázás adta ízek és a pipázás adta ízek között tudom csak hasonlítani. Az utóbbi fényévekkel jobban bejön. Szerintem nem sok értelme van pocskondiázni a követ, ugyanis az csupán egy alternatíva a dohány mellett és nem feltétlenül a helyettesítője. Tehát akinek a kő nem jön be, hát akkor legfeljebb nem szívja… Az élvezet relatív. Nekem a Shiazo adja azt az élvezetet, ami megfelel.
Teljesen igazad van! Tudjátok : Kinek a pap kinek a paplan 🙂 Vagyis itt kinek a dohány, kinek a shiazo.
” Az élvezet relatív.” Erre én azt tudom mondani, hogy akármit szív az ember legyen az dohány vagy shiazo a vizipipázásnak a hangulatáért én kész vagyok kompromisszumot kötni 😉 vagyis ha többen pipázunk akkor már csak a hangulatért is elviselem, hogy nem dohányt hanem shiazot szívunk.
2011. szeptember 4. vasárnap-10:04, Hozzászólás ID: #150760Újabb tapasztalat: Elvileg a Shiazo 3-4 alkalommal ízesíthető újra. Lehetséges, hogy én toltam el valamit (bár teljesen azonos körülmények között történt az első és második felhasználás), de a következőket tapasztaltam és tudtam meg: a gyárilag ízesített és elhasznált Shiazó-ból gyakorlatilag szinte maradéktalanul elpárolog az ízesítő és egy kiszáradt, fehéres “tiszta” és “natúr” ásvány marad vissza. Azonban újraízesítve Elementssel (a Bisan a fórumban olvasottak szerint még kevésbé alkalmas, de az Elements is pl. jóval sűrűbb-mézesebb állagú, mint az eredeti lötty) és újra felhasználva egy “karamellizálódott” sötét színű ragacsos-fényes réteg marad a kavicson/kerámiában, feltehetően az ízesítőben lévő melasz-cukor-méz valamelyike miatt. Bár valamelyest ki/át lehet mosni a követ úgy, hogy a nagyja eltávolításra kerüljön, valószínüsítem, hogy a további ízesítés hatékonysága nagyságrendekkel rosszabb lesz (póruseltömődés). Én ki is dobtam tehát a kavicsot a második “menet” után. Ennélfogva nekem inkább az a véleményem kezd kialakulni, hogy a gyárilag ízesített Shiazo-t legfeljebb további egy alkalommal lehet (érdemes) újrafelhasználni a jelenlegi ízesítőkkel. Így pedig az előzőekben tett hozzászólásomban taglalt számításokat is újra kell majd gondolnom… Talán majd a Shishasyrup más eredményt ad.
2011. szeptember 4. vasárnap-11:07, Hozzászólás ID: #150761érdekes …
Én forró vízbe mosom át , 1-2-szer , kiszárítom , és úgy ízesítem .
Volt , hogy 3-szor is újra ízesítettem , és semmi baja nincs :triste1:
2011. szeptember 4. vasárnap-11:19, Hozzászólás ID: #150762'porcika' írta korábban:érdekes …
Én forró vízbe mosom át , 1-2-szer , kiszárítom , és úgy ízesítem .
Volt , hogy 3-szor is újra ízesítettem , és semmi baja nincs :triste1:
De a gyári és az utánízesítést követő állapotbeli jelenségek nálad is ugyanezek? Azaz először fehéres száraz kő, utána meg karamellás trutymós kő?
2011. szeptember 4. vasárnap-11:21, Hozzászólás ID: #150763Nekem a tömés végén viszonylag kifehéredik újraízesített után is .
2011. szeptember 4. vasárnap-14:26, Hozzászólás ID: #150764'porcika' írta korábban:Nekem a tömés végén viszonylag kifehéredik újraízesített után is .
És csak simán locsolod rá az Elements ízesítőt a flakonbeli sűrű állapotában? (mert elvileg így kell) Ha igen, csodálkozom, mert nekem – ahogy írtam – egy sötétbarnás trutyi marad a kavicsokon és a kerámiában, nem “illan” úgy el, mint az eredeti ízesítő.
2011. szeptember 4. vasárnap-16:13, Hozzászólás ID: #150765Nagyon kicsit marad sötétebb , de az kimosás után , teljesen eltűnik , és jó .. 🙂
2011. szeptember 5. hétfő-08:26, Hozzászólás ID: #150766'estamas' írta korábban:Újabb tapasztalat: Elvileg a Shiazo 3-4 alkalommal ízesíthető újra. Lehetséges, hogy én toltam el valamit (bár teljesen azonos körülmények között történt az első és második felhasználás), de a következőket tapasztaltam és tudtam meg: a gyárilag ízesített és elhasznált Shiazó-ból gyakorlatilag szinte maradéktalanul elpárolog az ízesítő és egy kiszáradt, fehéres “tiszta” és “natúr” ásvány marad vissza. Azonban újraízesítve Elementssel (a Bisan a fórumban olvasottak szerint még kevésbé alkalmas, de az Elements is pl. jóval sűrűbb-mézesebb állagú, mint az eredeti lötty) és újra felhasználva egy “karamellizálódott” sötét színű ragacsos-fényes réteg marad a kavicson/kerámiában, feltehetően az ízesítőben lévő melasz-cukor-méz valamelyike miatt. Bár valamelyest ki/át lehet mosni a követ úgy, hogy a nagyja eltávolításra kerüljön, valószínüsítem, hogy a további ízesítés hatékonysága nagyságrendekkel rosszabb lesz (póruseltömődés). Én ki is dobtam tehát a kavicsot a második “menet” után. Ennélfogva nekem inkább az a véleményem kezd kialakulni, hogy a gyárilag ízesített Shiazo-t legfeljebb további egy alkalommal lehet (érdemes) újrafelhasználni a jelenlegi ízesítőkkel. Így pedig az előzőekben tett hozzászólásomban taglalt számításokat is újra kell majd gondolnom… Talán majd a Shishasyrup más eredményt ad.
Ennek oka, hogy az Elements nem ugyan az, mint a gyári ízesítő. Azért az Elements-et ajánlják, mert az a legjobb ami kapható. (Ne feledjük, hogy az Elements ízesítőket dohányhoz találták ki.)
2011. szeptember 5. hétfő-12:51, Hozzászólás ID: #150767'sYska/!/' írta korábban:Ennek oka, hogy az Elements nem ugyan az, mint a gyári ízesítő. Azért az Elements-et ajánlják, mert az a legjobb ami kapható. (Ne feledjük, hogy az Elements ízesítőket dohányhoz találták ki.)
Igen tudom, hogy a gyári anyag nem azonos az Elements-el. És azt is – ebből a fórumból -, hogy az eddigi lehetőségeken belül az Elements az ajánlott kategória az (utó)ízesítéshez. Ennek ellenére kissé csalódott voltam az eredményt illetően, mert azt gondoltam, ugyanaz marad a kerámiában, mint a gyári szósz után. Sajnos a tapasztalatom szerint – ahogy azt leírtam – tehát ez sem a legtökéletesebb, másrészt éppen ezért nagy várakozással tekintek a már szóba került “új” ízesítőre. Bár – ahogy hozzászólás támasztja alá -, valóban többször felhasználható a Shiazo ezzel is, én az Elements-el csupán +1 alkalommal fogok ízesíteni. Mivel az előzetes informácik szerint az új ízesítőben nem lesz olyan anyag, ami “rákaramellizálódhat”, vagy eltömítheti íly mértékben a követ, így elképzelhető, hogy azzal ugyanolyan (vagy hasonló) kavicsot hagy hátra, mint a mostani gyári ízesítő. Vagyis hamar a kavicsszívók 🙂 kedvencévé válhat. Majd meglátjuk…
2011. szeptember 6. kedd-19:57, Hozzászólás ID: #150768Nos, ha már meccs akkor vizipipa, és az első Shiazom 🙂
Ma vettem SzK-be egy Áfonyás shiazot mellé egy El Nefes Mini Phunnel-el egyetemben, erről írnék egy rövid beszámolót.
körülmények:
82cm-es egyiptomi pipa
El Nefes Mini Phunnel
Shiazo Áfonya
3 réteg alufólia (mod nélkül)
2 Coco Coal
Mikor kellőképp beizzott a szén, feltettem és rajtahagytam a hőtartó sapkát egy 5perc erejéig, ezek után a 3-4.-ik szívásra be is indult a dolog és egész szép füstöt adott (mellesleg ez végig nagyon ingadozott mármint mennyiségben), az íze egy 10-15percel ezután érte el a csúcsát ami számomra nagyon kellemes volt, elmondhatom, hogy az eddigi legfinomabb “dohány” volt amit szívtam (Nakhla Cseresznye-Mangó-Kávé, Mizo Görögdinnye, AHG Szőlő), félidő végére nagyon gyenge lett a füst, le is vettem félidőben egy 5percre a szeneket, aztán visszaraktam őket + a hőtartó sapkát és rajta is hagytam a tömés végéig, ekkor hatalmas füstöt produkált, már-már vetekedett a tegnapi AHG Szőlő-vel (amit mellesleg Vortex-be tömtem nem ebbe, 3 Coco Coal-al), csípős ízt egy pillanatra nem éreztem, talán mintha az első 5percbe lett volna egy kis fless, de szerintem az szimplán placebo hatás annyinál olvastam már. Szóval összességében engem nagyon meggyőzött ez a Shiazo dolog, szerintem preferálni fogom a dohánnyal szemben (bár előtte azért még tömök ebbe a phunnelbe is egy kis AHG Szőlőt mert az tegnap egészen meggyőző volt amíg kb be nem rosszultam már egyedül szívni a Vortexből 😀 )
Íz: 9/10
Füst: 8/10
Összeségében: 9/10
Időtartam: 45-50perc
Megjegyzem ez volt az első Shiazo amit próbáltam, és az első tömés a Phunnelbe.
(ui.: Szép volt fiúk! 🙂 )
2011. szeptember 6. kedd-20:12, Hozzászólás ID: #150769'Seraf' írta korábban:Nos, ha már meccs akkor vizipipa, és az első Shiazom 🙂
Ma vettem SzK-be egy Áfonyás shiazot mellé egy El Nefes Mini Phunnel-el egyetemben, erről írnék egy rövid beszámolót.
körülmények:
82cm-es egyiptomi pipa
El Nefes Mini Phunnel
Shiazo Áfonya
3 réteg alufólia (mod nélkül)
2 Coco Coal
Mikor kellőképp beizzott a szén, feltettem és rajtahagytam a hőtartó sapkát egy 5perc erejéig, ezek után a 3-4.-ik szívásra be is indult a dolog és egész szép füstöt adott (mellesleg ez végig nagyon ingadozott mármint mennyiségben), az íze egy 10-15percel ezután érte el a csúcsát ami számomra nagyon kellemes volt, elmondhatom, hogy az eddigi legfinomabb “dohány” volt amit szívtam (Nakhla Cseresznye-Mangó-Kávé, Mizo Görögdinnye, AHG Szőlő), félidő végére nagyon gyenge lett a füst, le is vettem félidőben egy 5percre a szeneket, aztán visszaraktam őket + a hőtartó sapkát és rajta is hagytam a tömés végéig, ekkor hatalmas füstöt produkált, már-már vetekedett a tegnapi AHG Szőlő-vel (amit mellesleg Vortex-be tömtem nem ebbe, 3 Coco Coal-al), csípős ízt egy pillanatra nem éreztem, talán mintha az első 5percbe lett volna egy kis fless, de szerintem az szimplán placebo hatás annyinál olvastam már. Szóval összességében engem nagyon meggyőzött ez a Shiazo dolog, szerintem preferálni fogom a dohánnyal szemben (bár előtte azért még tömök ebbe a phunnelbe is egy kis AHG Szőlőt mert az tegnap egészen meggyőző volt amíg kb be nem rosszultam már egyedül szívni a Vortexből 😀 )
Íz: 9/10
Füst: 8/10
Összeségében: 9/10
Időtartam: 45-50perc
Megjegyzem ez volt az első Shiazo amit próbáltam, és az első tömés a Phunnelbe.
(ui.: Szép volt fiúk! 🙂 )
És ennél még csak jobb lesz, minél többször használod és kísérletezel. Kicsit hosszabb időtartam (55-60 perc), folyamatos nagy “füst” és ízvilág. Nekem eddig még csak elégedettséget hozott. Nem győzöm mondogatni, mekkora ötlet ez a kavicsdolog. 🙂
Az áfonyára én is kíváncsi vagyok, viszont ajánlom a Pina Colada koktél ízesítésűt is.
2011. szeptember 7. szerda-14:22, Hozzászólás ID: #150770'Seraf' írta korábban:Nos, ha már meccs akkor vizipipa, és az első Shiazom 🙂
Ma vettem SzK-be egy Áfonyás shiazot mellé egy El Nefes Mini Phunnel-el egyetemben, erről írnék egy rövid beszámolót.
……..
Megjegyzem ez volt az első Shiazo amit próbáltam, és az első tömés a Phunnelbe.
(ui.: Szép volt fiúk! 🙂 )
Jó kis tesz!
[Off]Nem biztos, hogy placebo! Mivel az elején kevés oxigénhez jut a szervezet, lehetséges kisebb szédülés. Ebben nem vagyok biztos, szóval javítsatok ki ha nem ígyvan[/Off]
2011. szeptember 9. péntek-14:19, Hozzászólás ID: #150771Ma sikerült kipróbálnom a cseresznyés shiazo-t (Gyári , nem ujra ízesített.).
Az illata nagyon finom , intenzív cseresznyés , legjobban a cseresznyés rágóhoz tudnám hasonlítani .
Tömés: Kaya Phunnel-ba tömtem , távtartó,alu gyűrű , és minden ilyesmi nélkül ,1 réteg páncél fóliát használtam.
Szén: Mivel kint szabadban voltunk , ezért 50mm-es Belga öngyulladós szénnel szívtuk .
Teszt körülmény:
37 cm-es vizipipa
Nargilem mosható szívócső
Használtunk hőtartó sapkát is .
Füst: A füst már első szívásra “megérkezett” , elég szép nagy volt , de 2-3. szívásra szép nagy füstfelhőt lehetett fújni 🙂
Az íze: Az íze nekem nem hasonlított a cseresznyére ( sem az illatára .) Nagyobb szívásoknál lehetett , nagyon halványan érezni a cseresznyét .Leginkább édeskés íze volt .
Így leginkább azoknak tudom ajánlani , aki szereti az édes ízeket .
2011. szeptember 10. szombat-15:26, Hozzászólás ID: #150772Utóbbi időkben került sor a gyári ízesítésű Shiazo kövek Elements-sel való (után)ízesítésre és kóstolására. Az Elements nyilvánvalóan a natúr dohányok ízesítői elsősorbam, ám jelenleg ez az ajánlott (fellelhető) az ásvány újraízesítéséhez is. Pillanatnyilag a Special Green Apple és az Excellent Sweet Melon vs. Shiazo viszonylatáról tudok beszámolni. Számomra eddig egyértelmű következtetés, hogy az ásványok Elements-sel való újraízesítése messze elmarad a gyári szósz adta élménytől. Valószínüleg ez az ízesítő kiválóan szerepel(het) a dohány esetén, a Shiazo tekintetében azonban – legalábbis számomra – gyengécske végeredményt ad, kevésbé azonosítható ízélményt nyújt. Hangsúlyozom, hogy az alábbi jellemzések az újraízesített Shiazo ásvány “elszívása” során szerzett benyomások, amelyek teljesen eltérhetnek dohány esetében.
Excellent Sweet Melon: Flakonban csodás, érett, édes sárgadinnye illat.
Az ásványra öntve „totálban” szagolva erős, inkább tömény már-már mesterkélten vegyszeres illat. A kerámiából szívva hatalmas füstfelhőket lehet vele eregetni, kellemes az illata, kellemes édeskés az íze, azonban az igazi sárgadinnye íz valahogy nem jön át. Hasonló íz észlelhető, de egy olyan furcsa felhanggal, ami inkább eltávolít a várt íztől, mint közelebbé visz. Próbáltam azonosítani ezt a – jobb szó híján – mellékízt. Először éretlen sárgadinnyének tituláltam, aztán túlérettnek. Voltak pillanatok, amikor dohosnak neveztem volna. Végül – soká ízlelgetve – mégsem tudtam megtalálni a legmegfelelőbb jelzőt. Mindenesetre nem vált előnyére. Egyszóval összességében – bár nem rossz -, az íz elmarad a várttól, az excellent jelzőt pedig erős túlzásnak vélem. Nem lett kedvenc. 5/10
Special Green Apple: “Nyersen” a flakonban és a kavicson is kellemes zöldalma illat. Nincs nyoma ánizsnak (ez nekem jó). Ellenben elfüstölés közben a zöldalma sem különösebben karakteres benne, sem ízében, sem illatában. Édesnek édes, még kellemesnek is mondanám, de különösebben nem magávalragadó. Utólag úgy érzem, van benne valami egyen “generálíz”, ami a sárgadinnyésnél is felfedezhető volt. Nem hinném, hogy használni fogom még kő utánízesítésére. 6/10
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Ha még nincs profilod, akkor itt regisztálj!
Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.