A következő írást sammniamii alkotta a HookahPro fórumán, én csak lefordítottam azt 🙂 Használjátok egészséggel, remélem hasznosnak találjátok.
Házi készítésű szívócső borítás
Túl egyszerű a szívócsöved? Nem passzol a pipádhoz? Készítettél egy saját csövet, de szeretnéd egy kicsit feldobni, hogy még tökéletesebbek legyenek a pöfékelések?
Akkor a legjobb helyen jársz, nincs szükség további keresgélésre, ugyanis alább olvashatóak a megfelelő instrukciók egy saját házi készítésű szívócső borításhoz.
Varrógép használata nélkül!
Nincs kedved órákat tölteni valaminek a kézzel való varrásával? Ez rendben is van, ugyanis nekem sincs. Ehhez a borításhoz csak egy kis varrási tehetségre lesz szükség és egy túrára a közeli boltba.
Szükséges dolgok:
- – Valamilyen szövet (legalább 15 cm széles és 1-1,5 m hosszú)
– Tű
– Cérna
– Vasalóval olvasztható szalag
– Gumi
– Olló
– Vasaló + vasalódeszka
Első lépés
Menj el valamelyik közeli boltba, ahol a következőket be tudod szerezni: valami olyasmit kell keresned, amit úgy hívnak, hogy „vasalóval olvasztható szalag”. Ennek az a lényege, hogy használatával két anyagot tudsz vele összeragasztani egy vasaló segítségével. Nincs szükséged túlságosan sokra belőle és nem kell, hogy nagyon széles legyen, kb. 1 centi széles darab elég lesz. Ugyanitt valószínűleg találsz gumit is, ebből is kb. egy 1 centi széles darabra lesz szükséged.
Ezután valamilyen anyagot kell keresnünk, ami megfelelő lesz a cső borítására. Ami fontos, hogy ne legyen átlátszó, fényes, hőérzékeny; ezen túl bármilyen megteszi, ami tetszik. Kb. 15 centi széles darabra lesz szükségünk, hosszra pedig értelemszerűen akkorára, amely elegendő a csövünk borítására. Hosszabb darabot vegyünk, mint amekkora a csövünk, ha nem találunk megfelelő hosszúságút, akkor akár két külön darabot is összevarrhatunk. Ezután még szükség lesz valami hasonló színű cérnára, amely nem üt el az anyagtól és ha nincs otthon, akkor még varrótűre is.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/start.jpg[/kep]
Második lépés
Terítsük ki az anyagunkat, amelyik részét szeretnénk kívülre, az nézzen felfele. Melegítsük elő a vasalónkat. A hőmérsékletet annak megfelelően állítsuk be, amit a hőre olvadó szalag csomagolásán látunk. Ebből, illetve a gumiszalagból is vágjunk le két 20-25 centis darabot. Egyet-egyet fektessünk le az anyag végétől kb. 2 centire.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step2a.jpg[/kep]
Most jön a trükkös rész. Be kell hajtani a szövetet, hogy egy zsebet képezzünk. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a gumi szabadon tud mozogni, de a szövet teljesen ráfed a ragasztószalagra. A vasaló segítségével ragasszuk össze az anyagot. Ugyanezt a műveletsort ismételjük meg az anyag másik végén is. Így elkészítettük a két véget, amelyek majd a szívócsövünk két végére illeszkednek.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step2b.jpg[/kep]
Harmadik lépés
Ezután terítsük ki az anyagot teljes hosszában és a ragasztószalagból vágjunk 25-30 centis darabokat, amelyeket fektessünk a szélére. Ne használjunk túlságosan hosszú darabokat, ugyanis ezek nagymértékben megnehezíthetik a következő lépést.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step3.jpg[/kep]
Ezután hajtsuk rá az anyagot és a vasaló segítségével rögzítsük a szalagot. Ismételjük meg ezt a lépést mindaddig, amíg végig nem értünk a szöveten és nem rögzítettük a szélét egész hosszában.
Tipp: használjunk nagy nyomást és magas hőmérsékletet. A szalagon menjünk át egymás után többször is és ne féljünk a vasalót rajtatartani akár 10-15 másodpercig is. Ha a szövetünk vastag, akkor lehet, hogy még tovább rajta kell tartanunk. Bizonyosodjunk meg róla, hogy ezt a műveletet az anyag mindkét oldalán végrehajtottuk.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step3a.jpg[/kep]
Negyedik lépés
Most tehát van egy szövet „csövünk”. Az egyik végét fogva húzzuk meg a gumit, hogy egy kört formáljunk belőle. Amikor ezzel megvagyunk és olyan szűkre vettük, amilyenre szükségünk lesz, kössünk egy csomót rá és vágjuk le a végeit. Ezt egyelőre ne csináljuk meg a másik végével!
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step4.jpg[/kep]
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step4a.jpg[/kep]
Tipp: nézd meg a szívócsöved végeit. Attól függően húzzuk meg a gumit, hogy milyen a kialakítása. Ha van rajta egy kis bütyök, ahova be tudjuk akasztani a borítás végeit, akkor ne húzzuk teljesen szorosra, mert nehéz lesz rárakni, ha viszont nincs ilyen, akkor húzzuk olyan szorosra, amilyenre csak tudjuk, ugyanis másképpen le fog esni.
Ötödik lépés
Most jön az egyetlen rész, ahol varrni kell. Ahhoz, hogy kicsit megerősítsük a ragasztószalagos részt, szükségünk van egy egyszerű varratra, amely a szalag belső része mellett fut végig. Semmi extrára nem kell gondolni, erre az egészre csak azért van szükség, hogy a következő lépés során nehogy valami probléma legyen és tönkremenjen az eddigi munkánk 🙂
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step5.jpg[/kep]
Ha túlságosan vastag ragasztószalagot sikerült csak szereznünk, akkor egy kicsit levághatunk a széléből. Ez megkönnyíti majd a következő lépést.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step5a.jpg[/kep]
Hatodik lépés
Most jön a vicces rész – Az egész „csövet” ki kell fordítanunk. Kezdjük azon a végén, amit már elkészítettünk és szépen lassan fordítsuk ki az egészet. Ez a leghosszabb rész és nincs semmi, amivel ezt a lépést fel lehetne gyorsítani. Szépen lassan haladjunk és vigyázzunk vele, hogy nehogy tönkretegyük a leragasztott szélét. Ezért volt szükség, hogy egy biztonsági varratot végigfuttassunk a ragasztószalag mellett.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step6.jpg[/kep]
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step6a.jpg[/kep]
Amikor végeztünk vele és teljesen kifordítottuk, akkor a másik végét is rögzítenünk kell hasonlóan ahhoz, ahogy az előzővel tettük. A gumiszalagok csomóit most még egyelőre láthatjuk, de emiatt ne aggódjunk, miután felraktuk a szívócsőre könnyen eltüntethetjük és többé nem fogjuk látni.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step6b.jpg[/kep]
Hetedik lépés
Most vegyük kézbe a szívócsövünket és kezdjük el belehúzni a borításba. Egyszerűbb, ha azzal a végével kezdjük, amelyiket a pipa testéhez csatlakoztatjuk. Most is az a fontos, hogy óvatosak legyünk és szépen bujtassuk bele a csövet.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/step7.jpg[/kep]
A borítás végeit húzzuk a szívócsövünk végére és ha van rajta valamilyen kiálló faragás, akkor akasszuk bele a gumis részt. Ha ilyen nem található a végeken, akkor az a lényeg, hogy a borítás két végét a lehető legszorosabbra húzzuk, hogy az a helyén maradjon.
[kep]https://i101.photobucket.com/albums/m53/lazria/hookahs/finish_cover.jpg[/kep]
Készen is vagyunk. Elkészítettünk egy olyan szívócső borítást, amelyhez szinte semmi varrásra nem volt szükségünk.
Természetesen ha nem találunk ilyen vasalóval ragasztható szalagot, akkor az egész procedúra ehhez hasonlóan véghezvihető varrás segítségével; de ennek pont az lett volna a lényege, hogy aki nem tud varrni, az is könnyen készíthessen magának ilyen borítást.
Használjátok egészséggel, remélem segítettem.
Ha szeretnétek teljes mértékben mosható szívócsövet kreálni ezekhez a kiváló borításokhoz, akkor nézzétek meg a következő cikket: